Séták a negyedben
Építéstörténet:
A ház gróf Zichy János részére készült 1875-ben ifj. Kauser János tervei alapján, majd 1912-ben Möller István tervei alapján átépítették. Az évek során a háznak több híres tulajdonosa is volt: gróf Barkóczy János, gróf Hadik-Barkóczy Endre, majd a dr. Hasenfeld család, míg végül ismét a Zichy család birtokába került. Egy 1945-ös rendelet értelmében aztán a Magyar Szabadságharcosok Szövetsége lett az épület tulajdonosa, később ennek utóda, a Magyar Honvédelmi Szövetség (MHSz). Az MHSz tulajdonában volt még akkor is, amikor bérlőként a TIT (Tudományos Ismeretterjesztő Társulat) budapesti szervezete költözött be, majd ennek keretében 1955 januárjában megalakult a Kossuth Klub.
Vicc:
A Sztálin szobor avatása után nem sokkal két falusi asszony nézegeti a monumentális alkotást. Egyikük megkérdezi a közelben posztoló rendőrtől:
– Mondja, ki ez a derék csizmás ember?
– Micsoda? Maguk nem tudják?
– Honnan tudnánk? Mi vidékiek vagyunk.
– Hát Sztálin elvtárs. Ő zavarta ki az országból a németeket.
– Jó ember lehet akkor – mondja az asszonyság.
– Nem lehetne megkérni, hogy kergesse ki az oroszokat is?
Építéstörténet:
A Főherceg Sándor utca 7. szám alatti telken, a szomszédos Festetics palota elkészülte után bő öt évvel, 1871-ben már Trisztinovits Mihály és a Balassovits örökösök két kétemeletes bérpalotája állt. A Bergh Károly, majd Lóhr János tervei alapján épült házak csak később kaptak újabb emeleteket, melyeket aztán az MTI konszern a Magyar Királyi Postával közösen 1927-ben választott ki és vásárolt meg. Itt kapott helyet a Magyar Távirati Iroda igazgatósága, a Magyar Hirdető Iroda, a Magyar Filmiroda mellett a Magyar Rádió és Telefonhírmondó műszaki részlegei, s így 1928. október 8-án már innen szólalt meg a rádió. A második világháborúban a rádió technikai berendezései szinte teljesen megsemmisültek, ám a gyors helyreállításnak köszönhetően 1945. május 1-jén mégis megindult a műsorsugárzás.
Vicc:
– Mi történt voltaképp 1956. október 23-án a Rádiónál?
– Hát Gerő Ernő megtartotta az előadását, s utána következtek a hozzászólások.
Építéstörténet:
A Gólyavár Pecz Samu műépítész egyik legismertebb épülete. Nem véletlenül. A tervező ugyanis zseniálisan oldotta meg a lehetetlent: az eredetileg is előadóteremnek szánt romantikus stílusú, kastélyszerű, a Trefort-kertben szabadon álló épület felépítésére annak idején nagyon kevés pénz jutott, így Pecznek alacsony költségvetésből kellett gazdálkodnia. A célszerű anyaghasználattal, és azzal, hogy gyakorlatilag ablak nélküli, felülvilágítóval megvilágított termet tervezett, sikerült minimalizálnia a kiadásokat, ráadásul az építkezést is beszorította egyetlen nyári szünetbe, ami tovább csökkentette a költségeket. A Gólyavár, mely egyszerre modern és ódon, az egyetem jelképe lett, s a régi Műegyetem udvarán 1898-ban nyílt meg. Nevét pedig az elsőéves hallgatókról, a gólyákról kapta, akiknek a legfontosabb előadásaik itt zajlottak. Az 1918-as, majd az 1956-os forradalmak előkészítésében is nagy szerepe volt a Gólyavárnak. Gyakran tartotta itt előadásait a Galilei Kör és a Társadalomtudományi Társaság. A háború előtt, a húszas évektől ebben működött a híres-neves Egyetemi Nyomda, amit csak 1952-ben alakítottak vissza előadóteremmé, hiszen eredetileg is annak épült.
Vicc:
Újsághirdetés a forradalom után rommá lőtt Budapesten:
„Első emeleti lakás a földszinten kiadó.”
Építéstörténet:
A Trefort-kert második épületeként készült el 1873 és 1876 között a Vegy- és Élettani Intézet a valamikori Esterházy (ma Puskin) utcában. Az építkezést a Magyar Királyi Vallás és Közoktatási Minisztérium rendelte meg, a terveket Skalnitczky Antal készítette. Felépülte után egészen 1950-ig adott helyet az Általános Kémiai Intézetnek, s bár már ekkor is az ELTE fennhatósága alatt állt az egyetem, az épületet – egyedüliként a kampuszon – az Orvosegyetem vette használatba. 1977-ben emeletráépítéssel növelték a befogadóképességét. Ma a Semmelweis Egyetem Orvosi Biokémia Intézete.
Vicc:
Hogyan köszöntek egymásnak az ismerősök 56 végén és 57 elején?
Októberben: – Hogy vagy?
Novemberben: – Megvagy?
Decemberben: – Te még itt vagy?!
Januárban: – Mondd, te hülye vagy?!
Hogy lesznek sebesültek, az már az első este kiderült. A Vas utcai Balassa János Kórházba 1956. október 23-áról 24-ére virradó éjjel több százan érkeztek a közeli, a Magyar Rádió épületénél lezajlott összecsapásból. Az ügyeleti napló tanúsága szerint aznap este 8 órától másnap reggel fél 7-ig 38 riasztást jegyeztek be, ebből egy a Szentkirályi utcában, egy a Múzeum körúton, a többi a Bródy Sándor utcában volt. Többek között Bácskai Endre ’56-os szabadságharcost is ide, a sebesültek számára gyakorlatilag teljesen kiürített kórházba szállították. Bácskai a Petőfi Kör tagjaként hazafelé menet vett részt a forradalomban. Harcolt a Magyar Rádiónál, ahol hajnalban, amikor a szovjet tankok megérkeztek a Múzeum Kávéház felől, a leadott lövéssorozat egy lövedéke szétroncsolta a térdét. Egy sodrony ágybetétre emelték, és úgy vitték be a Vas utcai kórházba. A sürgősségi ellátás után – mivel a Vas utcában már nem tudtak többet tenni érte –, tizenöt társával együtt hivatalosan Bécsbe indították, de menet közben irányt váltva végül a szigorúan titkos Sziklakórházba vitték őket, ahonnan sok szenvedés után ő is, társai is szerencsésen kiszabadultak. Bácskai azonban csak az egyike volt annak a több mint 20000 embernek, akik a forradalom és szabadságharc rövid ideje alatt sebesültek meg. A mentők a forradalom idején mindenütt ott voltak, de hozzájuk hasonlóan emberfeletti munkát végeztek a kórházak orvosai, ápolónői, és valamennyi egészségügyi munkatárs. Az 1948-ban létrehozott Országos Mentőszolgálat első rendkívüli helyzete volt ez, amikor emberségről, szaktudásról és kitartásról tettek tanúságot a szervezet és a kórházak dolgozói. Minden erőfeszítés és emberi jó szándék ellenére a barikádokon, az utcai fegyveres harcokban és a sortüzekben végül mintegy 3700-an haltak meg.
Építéstörténet:
Dr. Pajor Sándor vízgyógyintézete messze földön híres volt. A Szentkirályi utcában 1889-ben megnyílt szanatórium hamarosan olyan jól jövedelmezett, hogy az intézményt kibővítették a párhuzamos Vas utca felé. 1908-ban itt épült fel Hültl Dezső építész tervei szerint a négyemeletes Pajor Szanatórium és Vízgyógyintézet, mely páratlan luxust kínált a gyógyulni vágyóknak. A tetőteraszos, 70 ágyas szanatórium alagsorában és földszintjén a „gyógyeszközök végnélküli sora” várta a betegeket: „ elektromosság, röntgen, fény, villany, szénsavas, gyógyszeres fürdők, gépgyógyászat, impozáns vizgyógytermek minden elképzelhető gyógyeljárásokkal” stb., de a „diatetika osztály külön konyhája lehetővé teszi az anyagcserebántalmak helyes kezelését, a czukorbetegek gyógyitását, soványitó és hizlaló kurák pontos végzését” is. Az épület üvegablakait Róth Miksa, a hatalmas színes kerámia pálmatartó kaspókat és díszburkolatokat a Zsolnay gyár készítette. A szanatórium 1949-ben történt államosításától kezdve Vas utcai Állami Kórházként működött, majd 1955-től 1996 végéig mint Balassa János Kórház fogadta a betegeket. 1997-ben kapta meg oktatási használatra a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara.
Vicc:
Két ember beszélget 1956-ban.
– Magának mi a véleménye a politikai helyzetről?
– Van véleményem, de nem értek vele egyet.
Csics Gyula és Kovács János. Két fiú a Józsefvárosból, az egykori Rökk Szilárd utca 10-ből. S bár a 2000-es években ők már a hatvanas éveiket taposták, mégis az egész ország gyerekként tekintett és tekint azóta is rájuk. 2006-ban jelent meg ugyanis – fakszimile kiadásban – a két, 1956 őszén tizenéves fiú gyerekkori naplója, melyek őszintén, lényegre törően és kifejezően dokumentálták a forradalom eseményeit. Mind a két napló szinte óráról órára rögzítette az eseményeket, a fiúk újságkivágásokat, röpcédulákat ragasztottak a könyvbe, és gazdagon illusztrálták is a szöveget. A rajzolt utcarészleteken az égő tankok és leomlott házak mellett a mindennapi élet eseményei – például a hógolyózás a grundon – is szerepelnek. S bár ezek a fiúk is érezték, hogy rendkívüli napokat élnek át, mégsem viselkedtek másként, mint máskor. A látottak, az átélt szörnyűségek és viszontagságok nem holmi kalandvágy miatt voltak izgalmasak a számukra, sokkal inkább azért, mert hirtelen felnőttnek érezhették magukat. Akárcsak a többi „pesti srác”, akik a maguk tizen-huszonéves fejével nagy számban lettek aktív résztvevői az ’56-os forradalomnak. Közülük sokan kamaszos indulatból álltak be az utcai harcokba, de sokan voltak olyanok is, akik az egyetemisták 16 pontját akarták érvényesíteni, vagy egyszerűen a jobb életért, a szabadságért, az anyagi felemelkedésért küzdöttek – a felnőttek felelősségével. Ezek a fiatal fiúk primitív fegyverekkel (benzines palack, elavult kézifegyverek) szálltak szembe a hatalommal, és olyan elszántsággal harcoltak, hogy az egyébként valószínűleg hamar elcsituló forradalom szabadságharccá lényegült. A „pesti srácok” voltak a forradalom legifjabb hősei, akik mellett lélekben ott állt az egész ország, ők pedig akár egyedül is szembenéztek az orosz tankokkal.
Építéstörténet:
„A ház, amelyben akkoriban laktunk, a Rökk Szilárd utca 10., Budapest központjában található. (…) A ház nem volt messze a Rákóczi út – Nagykörút kereszteződésétől, a Blaha Lujza tértől. A ház maga egy szegényesebb, de mégis tipikus belső-józsefvárosi bérház a jellemző körfolyosókkal (gangokkal), egy első és egy hátsó lépcsőházzal. A hátsó lépcsőházból lehetett feljutni a padlásra és le a pincébe. (…) A pincének az első lépcsőházból is volt lejárata. Rekeszeiben a lakók főként a téli tüzelőt tárolták, de nagyobb közös tere alkalmas volt légópincének, amit a hidegháború időszakában különösen fontosnak tartottak, sőt kötelezően előírtak. Az emeleti lakók ide vonultak le, amikor úgy látták, hogy a harcok hevessége miatt nem maradhatnak saját otthonukban. Az orosz csapatok november 4-i bevonulása után ez bizony nemegyszer előfordult. A ház utcafrontján két üzlet volt. Góré nagybátyám egy kis kocsmát üzemeltetett, ahol anyám a pénztárban dolgozott, és néha besegített a konyhában és az italkiadásban is. A pincér, Szőke Pista a ház második emeletén lakott. A másik üzlet fűszerkereskedés volt – a szintén naplót író barátom, Kovács Jancsi szüleinek a boltja. Azért lakott a földszinten mind a két család, mert a lakásokból közvetlen bejárat volt az üzletekbe.” (Csics Gyula 2006-os utószava naplójához)
Vicc:
Mikor volt a legsportosabb Pest? 1956-ban, amikor minden sarkon állt egy „puskás öcsi”.
Építéstörténet:
A négyemeletes lakóház helyén egy, az 1850-es években épült földszintes klasszicista stílusú ház állt, melyet az évek során két ízben is bővítettek a változó tulajdonosok. Végül Bukovics Dezső Sándor építész vette meg a házat, melyet lebontott, és helyére 1911-re felépítette saját tervei szerint az új, modern, szecessziós bérházat. Ő maga is itt lakott 1913-tól.
Vicc:
Tanár:
– Mi volt az előzménye az 1956-os forradalomnak?
Diák:
– Az 1955-ös év.
Tanár:
– Badarság!
Diák:
– Erről az előzményről még nem hallottam.
Építéstörténet:
A lassan benépesülő és kiépülő körúton 1898-ban Korb és Giergl tervei szerint Farkas Ödön számára készült el a négyemeletes, klinkertéglás, eklektikus bérpalota a Csepreghy utca és a József körút sarkán. Ahogy szinte valamennyi körúti ház földszintjén, itt is üzletek működtek, valamint az épületben működött az egykori Bodográf mozi, amely később Bányász, majd azt követően Graffiti mozi néven vetítette a filmeket. A Graffiti 1999 januárjában zárt be. Jelenleg az Apáczai Kiadó könyvesboltja található a helyén.
Vicc:
A szovjet néphadsereg hirdetése
HÍVJON, JÖVÜNK! NE HÍVJON, AKKOR IS JÖVÜNK!
TELEFONSZÁMUNK: 45-56-68